Maki Vlček a kaligrafie

Již po několikáté nás navštívila paní Maki Vlček s manželem Karlem Vlčkem a přivezli sebou umění kaligrafie.  Tentokráte jste měli možnost přijít tvořit na Japonskou scénu, která vyrostla na Výstavišti Černá louka ve dnech 3. – 5. 3 2017.

Japonská kaligrafie má velmi dlouhou a bohatou minulost. Díky tomu, že se až do 1. pol. 20. stol. psaly čínské, japonské a korejské znaky výlučně štětcem, si kaligrafie zachovala svůj význam. Mnohé znaky se štětcem píší dodnes. Hlavním důvodem je to, že jemné detaily jsou perem či tužkou nenapodJD_035obitelné.

Abychom se tomuto umění mohli věnovat, musíme si nejdříve opatřit nezbytný materiál a nástroje: především potřebujeme štětec fude, třecí kámen suzuri, tyčinky třecí tuše sumi a papír waši. A pak už jen stačí neúnavně opakovat stále stejné pohyby rukou a také boků J Neboť nejjemnější kaligrafické pohyby nejsou prováděny pouhým zápěstím, ale musí vycházet právě z boků.

A toto vše se nám paní Maki Vlčková již po několikáté pokusila ukázat, za což ji velice děkujeme a doufáme, že k nám zase s manželem zavítají a naučí nás opět něco nového.

 

Autor článku: Mgr. Alexandra Páclová

© 2018 Česko-japonské kulturní centrum Všechna práva vyhrazena.

cs_CZ
en_GB
ja