Shamisen

Kdo navštívil Japonský podvečer v Divadle loutek v Ostravě, měl možnost si nejen prohlédnout, ale také poslechnout tradiční japonský hudební nástroj shamisen. Česky se mu říká „šamisen“ aneb struny-tří-chutí.

Jeho původ sahá až do 16. století, kdy se do Okinawy dostal tradiční čínský hudební nástroj „sanxian“ a v Okinawě byl přetvořen do podoby tzv. okinawského sanshinu, ze kterého pak vznikl shamisen dnešní podoby.

Na tento hudební nástroj hrají jak muži, tak také ženy, používá se jako sólový nástroj nebo ve spojení s ostatními japonskými hudebními nástroji.  Poslechnout si ho můžete se zpěvem krátkých básní Nagauta nebo jako hudební doprovod k divadlu Kabuki a Bunraku.

A jak vlastně shamisen vypadá? Je podobný banju nebo kytaře. Má tři struny, dlouhý krk (sao) bez pražců je mnohem tenčí než u banja a kytary. Krk lze rozložit na tři části – tím je nástroj lépe skladný a navíc je pak během přepravy lépe chráněn proti mechanickému poškození. Jedna část krku je připojena k tělu, druhá je samostatná a třetí je součástí hlavy (tenjin). Na hlavě jsou tři výrazné kolíky (itomaki), které slouží k navíjení strun. Ladící kolíky jsou dlouhé a mají tvar šestiúhelníku. Tradičně se vyráběly ze slonoviny, dneska se užívají různé druhy dřeva (převážně eben) a plasty.

Duté tělo shamisenu (dó) slouží jako rezonátor. Je z obou stran potaženo kůží a připomíná bubínek (jako u banja). K hraní se používá zvláštní trsátko (bachi), které má různé tvary a velikosti podle toho, na jaký druh shamisenu a jaký žánr hudby se hraje. Zcela výjimečně se na shamisen hraje také prsty.

 

Lze rozlišit tři typy shamisenu:

  • HOSOZAO – nejmenší typ shamisenu užívaný především při hře básní Nagauta, Kouta (hraje se prsty) a v divadle Kabuki.

shamisen1

  • CHUZAO – střední typ shamisenu používaný pro všechny japonské hudební žánry

shamisen2

  • FUTOZAO – největší a nejrobustnější typ shamisenu. Používá se pro hudbu Gidayubushi, Joruri Minyo a Tsugaru-jamisen, v dnešní době je používán také pro hru moderních hudebních žánrů.

shamisen3

 

V současné době světově nejproslulejší muzikanti hry na shamisen jsou Yoshida Brothers a Hiromitsu Agatsuma.

 

Ukázky:

Yoshida Brothers:


 

 

Hiromitsu Agatsuma:


 

 

Tradiční japonská hra na shamisen:

 

 

Autor: Mgr. Alexandra Páclová

© 2018 Česko-japonské kulturní centrum Všechna práva vyhrazena.

cs_CZ
en_GB
ja